Ozas - kas tai?

Ar pagalvojote, ką reiškia žodis "Ozas"? Skirtingiems žmonėms, skirtinguose kontekstuose - skirtinga reikšmė. Žemiau kelios jo versijos.

Apie prekybos ir pramogų centrą „Ozas“

3 aukštų prekybos ir pramogų centras "Ozas" (toliau - PPC "Ozas") yra įsikūręs Vilniuje (Ozo g. 18, Vilnius). Čia yra įsikūrę žinomi tarptautiniai ir lietuviški prekių ženklai. Tarp jų – Vilniuje vienintelė „Peek & Cloppenburg“, taip pat – lankytojų mylimos ZARA, H&M, PULL & BEAR, MOHITO, „Reserved“, „Sportland“, „New Yorker“, „Douglas“, „Deichmann“, CCC, „KidzOne“, AUDIMAS, „Jack&Jones“ ir kitos parduotuvės.

Kai šeimos norai – begaliniai ir skirtingi, kiekvieno poreikius patenkins gausi MAXIMA XXX maisto prekių parduotuvė.

Kai poreikių turi ne tik šeimos nariai, bet ir namai, jiems skirtas prekes pasiūlys „Topo centras“ ir daugybė interjero parduotuvių. Į rūpimus klausimus atsakys ir pageidaujamas paslaugas suteiks „Bitė“, „Telia“ ir „Tele2“ salonai, „Medicinos banko“ skyrius, „Lietuvos paštas“, grožio salonai, kelionių agentūros, taisyklos ir kiti paslaugų tiekėjai.

Malonių akimirkų pražiopsoti neleis kino teatras „Multikino“, šeimos pramogų parkas „ADVENTICA“, sporto klubas „VS-Fitness“, šokių studijos ir, žinoma, 30 restoranų bei kavinių kiekvienam skoniui ir išalkimo lygiui.

PPC “Ozas” tikriausiai yra vienintelis prekybos centras Europoje, kurio -1B aukšte yra mokymo plaukti baseinas „Plaukimo šeima“ su atskirais baseinais 3-4 metų vaikams, sportinio rengimo grupėms, suaugusiesiems ir visoms amžiau kategorijoms.

 

Apie prekybos ir pramogų centro „Ozas“ atsiradimo istoriją

2008 m. pasirašė sutartį su UAB „Rubicon group“ ir turėjo 50 % akcijų PPC „Ozas“ centrą statančios ir valdančios ir projektą plėtojančios bendrovės „ECE Projektmanagement Vilnius“. Į šį projektą ECE investavo virš 180 mln. eurų (621 mln. litų). Pagrindinis projekto rangovas – turkų bendrovė „Kayi Construction" A.S (ją pasamdė Vokietijos bendrovė „ECE Projektmanagement Vilnius“). Turkų įmonė „Termko Sogutma san" Lietuvoje įkūrė savo filialą „Termko LT“, samdžiusį lietuviškas subrangos įmones. PPC „Ozas“ statė daugiau nei 860 darbininkų (160 lietuvių, visi kiti yra atvykę iš Turkijos).

2009 m. rugpjūčio mėn. prekybos centras „Ozas“ buvo iškilmingai atidarytas. Šventiniai renginiai vyko kelias dienas.

2011 m. beveik 9 ha plote šalia „Siemens“ arenos ir PPC „Ozas“ atidarytas Ozo parkas.

 

Apie OZO parką

Ozo parkas – parkas šiaurinėje Vilniaus miesto dalyje, šalia „Siemens“ arenos ir prekybos ir pramogų centro "Ozas". Juo patogu naudotis šalia esančių naujų daugiabučių bei Šnipiškių, Baltupių, Jeruzalės, Žirmūnų, Šeškinės, Fabijoniškių mikrorajonų gyventojams.

8,5 ha dydžio parkas atidarytas 2011 m. spalio mėn. pabaigoje. Šį parką ir poilsio zoną buvo įsipareigoję įkurti sporto arenos ir vandens parko statytojai.

Ozo parko teritorijoje išsaugota čia dar nuo ledynmečio šalia gamtos objekto – Šeškinės ozo – susiformavusi ežerėlių sistema, buvusi senvagės teritorija. Tyvuliuoja keturi tvenkiniai, kuriuose yra natūralios sąlygos (kai kur palikti meldynai) gyventi vandens paukščiams. Parkas pritaikytas pėstiesiems, tėvams su vaikų vežimėliais ir neįgaliesiems, o dviračiais važinėti parko takeliais draudžiama, kaip ir žvejoti tvenkiniuose. Parko natūraliuose plotuose galima žaisti futbolą, kitus lauko žaidimus, laidyti aitvarus. Kuriant naująjį parką bent jau artimiausiu metu atsisakyta įrengti futbolo aikštelę ir teniso kortus.

Ozo parke yra palikta nešienaujama ekologinė pieva, kurios gausiai žydinčiais augalais naudojasi įvairūs vabzdžiai (tarp jų ir bitės), gyvena smulkūs žinduoliai. Ši pieva svarbi ne tik lokaliai biologinei įvairovei, tačiau ir kaip edukologinė priemonė. Didelė augalų įvairovė šiame Ozo parko plote rodo besiformuojančią augalų bendriją bei neseniai vykusius intensyvius žemės kasimo darbus. Paprastasis ežeinis (Echium vulgare), bekvapis šunramunis (Tripleurospermum perforatum), baltažiedis ir geltonžiedis barkūnai (Melilotus albus, Melilotus officinalis) auga pakelių šlaituose ir kitokiame eroduotame dirvožemyje. Šie augalai pirmieji užima iškastus nederlingus paviršius. Subrandinę ir išbarstę sėklas bei pagerinę dirvožemį, jie užleidžia vietą labiau konkurencingoms rūšims. Laikui bėgant įsivyrauja daugiamečiai pievų augalai: dirvinė buožainė (Knautia arvensis), geltonžiedė liucerna (Medicago falcata), baltasis ir raudonasis dobilai (Trifolium repens, Trifolium pratense), siauralapis ir plaukuotasis gysločiai (Plantago lanceolata, Plantago media), mėlynžiedis vikis (Vicia cracca), pievinis pelėžirnis (Lathyrus pratensis), įvairios varpinės žolės. Tokioje pievoje galima stebėti ne tik žydinčias gėles, bet ir įvairiausius vabzdžius: skruzdėles, drugius, laumžirgius.

 

Apie Šeškinės ozą

Šeškinės ozas – ozas Vilniaus Šeškinės mikrorajono teritorijoje, gamtos paminklas, ledynmetinio akumuliacinio reljefo reliktas. Vingiuotas iš p.v. į š.r. besitęsiantis pylimo formos (turi tris ryškius posūkius) kalvagūbris, kurio matmenys tokie:

  • ilgis – 1160 m,
  • santykinis aukštis – 3-18 m,
  • keteros plotis 3-12 m (vidutinis – 5 m),
  • vidutinis pamato plotis – 50 m,
  • šlaitų nuožulnumas – 7-30° (aukštesni yra rytiniai ozo šlaitai).

Šeškinės ozą sudaro įžambiai sluoksniuotas žvyras ir įvairiagrūdis smėlis; žvyre yra nemažai riedulių (>0,5 m skersmens). Kai kur lopiniais kalvagūbrio viršuje (keteroje) slūgso nestora (0,2-0,7 m) rudo priemolio ar priesmėlio danga. 1977 m. vasarą atlikto 13,5 m gylio gręžinio duomenimis, ozo sandara yra tokia:

  • 0-5,2 m – žvyras, kuriame žvirgždo ir gargždo (2-70 mm skersmens) yra apie 30-40 %; giliau kaip 4,5 m jis šiek tiek smulkesnis; giliau kaip 2 m – drėgnas; 3,8 ir 4,5 m gyliuose rasta riedulių (>7 cm skersmens);
  • 5,2-6,2 m – smėlis, vidutingrūdis, drėgnas;
  • 6,2-12 m – žvyras, kuriame žvirgždo ir gargždo (2-70 mm skersmens) yra apie 40 % -jis rupesnis už aukščiau slūgsantį ir truputį molingas;
  • 12-13,5 m – smėlis, šviesiai geltonas, smulkiagrūdis, gerai surūšiuotas, sausas.

Šiame gręžinio pjūvyje Šeškinės ozo apačia laikytina žvyro storymės apatinė riba 12 m gylyje. Žemiau susiklostęs smulkus smėlis, matyt, irgi yra susiklostęs šalto klimato metu.

Šeškinės ozas atsirado prieš 16-18 tūkst. metų, paskutinio pleistoceno ledyno pakraštyje, kur ledas užėmė pažemėjimą. Ozas susidarė iš fliuvioglacialinių sąnašų stambiame ledo plyšyje. Šiame plyšyje tekėdamas vanduo sunešė ir suklostė iš pradžių stambesnę medžiagą, o vėliau ir smulkesnę. Visai ištirpus ledynui ir šioms sąnašoms suslūgus, žemės paviršiuje išryškėjo pailgas vingiuotas kalvagūbris, kurio dabar matoma tik viršutinė dalis.

2011 m. šalia atidarytas beveik 9 ha dydžio Ozo parkas.

 

Apie Ozo šalies burtininką

Visiems tikrai girdėta Ozo šalies burtininko istorija! Vieni galbūt yra matę filmus ar animacinius filmukus, kurių yra aibės kiekvieno žiūrovo skoniui ir norui patenkinti. Kiti galbūt yra matę Muppets lėles, kurios taip pat nepraleido Ozo burtininko istorijos. Treti galbūt susipažino su šia istorija dėka Keistuolių teatro. Ir tikiu būsiant tų, kurie susipažino su Ozo burtininkų iš knygos „Nuostabusis Ozo šalies burtininkas“, kurią savo geriausiai draugei, bendražygei ir žmonai dedikavo Frank Limen Baum. Būtent ši knyga, išleista 1900 metais, ir įkvėpė ne vieną adaptacijos autorių.

Frank Limen Baum yra pasakęs, kad kiekvienas sveikas vaikas iš prigimties yra linkęs domėtis tuo, kas yra nuostabu, nepaprasta ir magiška. Seniau tai buvo brolių Grimų ar Anderseno pasakojimai, kuriuos vaikai dažniausiai sapnuodavo ir negalėdavo jais nesižavėti. Frank Limen Baum pateikia mums visai kitokią istoriją, joje jau nėra nykštukų, fėjų, velnių ar raganų, jis žengia toliau nuo tautosakos ir  senųjų kraują stingdančių pasakų, kurias senovės pasakoriai pasakodavo norėdami įbauginti ar pamokyti. Frank Limen Baum akcentuoja, kad XX a. (tą patį galima pasakyti ir apie XXI a.) vaikai yra labiau linkę pasakose ieškoti pramogos ir nuotykių, jiems nėra būtinos baisybės ar pamokslai. Ir būtent šiam tikslui jis ir parašė garsųjį ir visiems tikrai girdėtą „Ozo šalies burtininką“.

„Ozo šalies burtininką“ parašiau kaip tik tokį, kad jis suteiktų vaikui kuo daugiau smagumo. Žodžiu, norėjau, kad ši pasaka būtų išties naujoviška – kupina šviesaus džiugesio ir stebuklų, be šešėlio širdgėlos ar klaikių  slogučių. (Frank Limen Baum).

Istorija visiems gerai žinoma. Maža mergaitė vardu Dorotė gyvena su savo dėdule Henriu, tetule Ema Kanzase bei šuneliu Toto. Viskas pasikeičia, kai vieną dieną didžiulis viesulas atplėšia namelį nuo žemės ir nuneša mergaitę bei Toto į visai kitokią šalį – Ozo šalį. Dorotė nori grįžti namo, tačiau šioje šalyje Kanzaso niekas nepažįsta ir siūlo jai keliauti pas didį ir galingą Ozo burtininką, kuris yra pats galingiausias, nes „nusileido iš dangaus“, jis jai tikrai padės. Kelionės metu mergaitė išgelbėja Kaliausę, kuri taip pat nori keliauti drauge, nes tikisi įgauti daugiau proto. Taip pat draugai išgelbėja Geležinį Medkirtį, kuris keliauja su jais pas didįjį Ozą, nes nori turėti širdį. Ir galiausiai likimo vingiai supažindina keliauninkus su Bailiuoju Liūtu, kuris prisijungia prie jų būrio, nes nori sau drąsos.

Žinoma, kelionė pas Ozą nėra tokia paprasta kaip gali atrodyti, joje pilna pavojų, tokių kaip kalidahai – šiurpios pabaisos su tigro galvomis ir lokio kūnais, mirtimi alsuojantis aguonų laukas, piktosios žiežulos, gyvi medžiai kariai bei daug kitų. Vis dėlto draugams esant drauge, jie viską įveikia, kol galiausiai visi gauna tai, ko troško.

Žinoma, pagirtinas yra visas pasaulis, kuris yra toks svetingas mergaitei bei jos draugams, visi Ozo gyventojai mielai padeda keliauninkams kelionėje link jų tikslo bei juos palaiko, tačiau tuo pat metu man tai atrodo naivu. Taip pat knygoje gausu logikos spragų, kaip tatai galinga ragana, o jokių burtų neturi apart bučinio, stebuklingos kepurės, stebuklingų batelių ar savo išmanymo.

Vienas iš svarbiausių knygos aspektų – laiminga pabaiga. Skaitant tokią knygą, norisi laimingos pabaigos, tad „Ozo šalies burtininkas“ apdovanoja savo skaitytojus su kaupu dovanodamas jiems tikrai labai laimingą pabaigą. Didžioji dalis knygų, nepriklausomai nuo leidyklos ar leidimo metų, turi nepaprastai gražias iliustracijas.

Rekomenduojame šią knygą paskaityti visiems, nes nepaisant to, kokias adaptacijas girdėjote ar matėte, Frank Limen Baum parašė originalą, tad verta sužinoti, kame viso to šaknys. Be to, siužetas, nors ir nuspėjamas, yra lengvai ir maloniai skaitomas.

Informacija paruošta remiantis viešais šaltiniais

Susijusios naujienos

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Užsisakyti
#ViskasYraŽaidimas