Tolerancijos diena

Šeimos pramogų parko ADVENTICA lankytojų ir svečių paklausėme, kas yra tolerancija:

  • Kaip šiuos žodžius paaiškina suaugusieji, ir kaip vaikai?
  • Ar esame pakankamai tolerantiški?
  • Ar Lietuvoje gyvena tolerantiški žmonės?

Visus lankytojų atsakymus rasite vaizdo įraše, o mes primename, kad šiandien minima Tarptautinė tolerancijos diena.

1579 m. sausio 24 d. Utrechto unijoje pirmą kartą Europos istorijoje buvo įteisinta pozicija, kad negalima persekioti žmonių už jų tikėjimą. Šią datą galima vadinti tolerancijos įteisinimo pradžia. Nyderlandai – pirmoji šalis Europoje, kurioje buvo įteisinta kitamanystė: nustoti deginti eretikai ir raganos, liautasi persekioti kitamanius ir žydus. 1689 m. anglų filosofas Džonas Lokas paskelbė „Laišką apie toleranciją“. 1763 m. pasirodė Voltero „Traktatas apie toleranciją“.

Nuo 1995 m. UNESCO (Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija) sprendimu lapkričio 16 d. minima Tarptautinė tolerancijos diena. 1996 m. šią šventę minėti paskatino ir Jungtinių tautų organizacija. Šią dieną skatinama atkreipti visuomenės dėmesį į skirtingų nuomonių, skirtingų tautybių žmonių, sergančiųjų ir turinčių problemų (alkoholio, narkomanijos) toleranciją. Įvairiose šalyse organizuojami renginiai, skirti ugdyti toleranciją, pakantumą, gebėjimą suprasti kitus, kantrybę.

Lotynų kalba "tolerantia" reiškia kantrybę. Tai socioliginis, psichologinis terminas, reiškiantis pakantumą kitokiai nuomonei, pažiūroms, tikėjimui, įsitikinimams. Tolerancija nėra tolygi abejingumui. Ji taip pat nereiškia, kad kitokia pasaulėžiūra ar gyvenimo būdas turi būti perimtas, tolerancija reiškia tik teisės kitiems gyventi pagal savo pasaulėžiūrą suteikimą. Įvairūs socialiniai tyrimai rodo, kad lietuviai labiausiai jaučiasi diskriminuojami dėl amžiaus, lyties ir fizinės bei psichinės negalios. Tolerancija reiškia kitų kultūrų, saviraiškos priemonių ir žmogiškojo individualumo reiškimosi gerbimą, priėmimą ir teisingą supratimą. Tolerancijos pasireiškimu nėra pakantumas socialiniam neteisingumui, savo įsitikimų atsisakymas ar nuolaidžiavimas svetimiems įsitikinimams, taip pat savo įsitikinimų primetimas kitiems žmonėms.

Būkime tolerantiški ir tolerantiškesni!

VISKAS YRA ŽAIDIMAS!

 

Susijusios naujienos

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Užsisakyti
#ViskasYraŽaidimas